Porovnali sme tanky T-72 a Leopard 2A4, ktoré má Slovensko vo výzbroji
Slovensko zvažuje nákup nových tankov. Minimálne do roku 2030 si však musí vystačiť s 30 strojmi T-72 a 15 kusmi Leopardov 2A4. Porovnali sme preto ich vlastnosti a pozreli sme sa na to, ako si stoja vedľa seba.
Z pohľadu technických parametrov nie sú medzi nimi výrazné rozdiely. Leopard 2A4 je síce ťažší, ale má výrazne výkonnejší motor a tým aj vyššiu rýchlosť. T-72 má kanón kalibru 125 mm, kým Leopard má kanón kalibru 120 mm. Aj tu je rozdiel minimálny, navyše Leopard 2A4 to vyvažuje kvalitnejším systémom riadenia streľby.
V čom je ale zásadný rozdiel medzi týmito dvomi strojmi, je spôsob nabíjania kanónu, ktorým je dané aj umiestnenie munície. Sovietska vojenská doktrína rátala s masovým nasadením tankov. To by ale znamenalo vysoké nároky na spotrebu materiálu pri výrobe, aj nároky na výcvik veľkého počtu tankistov. Oboje sa dalo znížiť zavedením automatického nabíjacieho systému.
Tým, že T-72 nepotrebuje ľudského nabíjača, môže mať menšie vnútorné priestory pre posádku. A vďaka tomu môže mať o 70 cm kratší trup ako Leopard 2A4. Jeho hmotnosť je o 8 ton nižšie a tak si vystačí s výrazne slabším motorom, pričom rýchlosť má oproti nemeckému tanku len mierne nižšiu.
Lenže tým sa výhody končia. Sovietska tanková škola myslela najmä na potreby priemyslu pri masovej výrobe a pohodlie posádky bolo až niekde na konci zoznamu (ak sa naň dostalo). A tak najmä v letných mesiacoch je v stiesnených priestoroch v T-72 neznesiteľne horúco. To sa ešte dá prežiť. Výbuch munície však už nie…
Umiestnenie munície v zásobníku priamo pod vežou je jednou z najväčších slabín T-72 (a ďalších typov sovietskej konštrukčnej školy). Ako nám ukazujú stovky záberov a videí z vojny na Ukrajine, tieto tanky sú extrémne náchylné k výbuchu munície, po ktorom odletí celá veža. Posádka nemá šancu takúto katastrofálnu explóziu prežiť.
Nemeckí konštruktéri na to išli inak. Pohotovostná zásoba munície je v koši v zadnej časti veže. Od priestoru posádky je oddelená pancierovými dvierkami, ktoré nabíjač otvára pri nabíjaní. Pláty na strope veže nad týmto košom sú predpripravené tak, že pri výbuchu munície odletia. Energia explózie sa tak uvoľní smerom hore a nie do priestoru posádky.
Viacero Leopardov 2 bolo vlani v lete na Ukrajine vyradených. Väčšinou ich zastavili mínové polia. Časť sa podarilo Rusom doraziť opakovanými útokmi dronov – na zničenie tanku ich bolo treba zvyčajne najmenej päť alebo šesť. Posádky však vo väčšine prípadov prežili a poškodené stroje sa po odtiahnutí podarilo opraviť. V prípade T-72 po výbuchu zásobníka pod vežou to nie je možné.
Pár rúk navyše
Štvrtý člen posádky v tanku Leopard 2A4 poskytuje aj celý rad ďalších výhod. Tankisti majú napríklad na starosti základnú údržbu a jednoduché opravy zvereného stroja. Nejde o ľahkú prácu a v prípade T-72 pri tom jeden pár rúk citeľne chýba.
Nabíjač v Leoparde 2 spravidla má rozšírený výcvik a v prípade potreby môže zastúpiť ktoréhokoľvek člena posádky. Odľahčuje veliteľa tanku tým, že preberá niektoré jeho úlohy – napríklad spojenie. Ovláda tiež dodatočný guľomet na strope veže. Iste, aj T-72 môže mať takýto guľomet. Ten ale ovláda buď strelec alebo veliteľ a vnútri veže tak ostane len jeden člen posádky. Niektoré západné typy so štyrmi členmi posádky, napríklad americký Abrams, navyše bežne nosia na strope veže guľomety dva.
V prípade vyradenia tanku a nutnosti jeho opustenia, berie nabíjač ručnú zbraň a pomáha zvyšku posádky prebiť sa do bezpečia. Zvyšuje tak palebnú silu v tomto prípade o 25 percent. Nič z vyššie uvedeného automat nemôže urobiť.
K tankovým súbojom na Ukrajine dochádza len výnimočne a nie je známe, že by sa Leopard 2A4 stretol s T-72. Takéto priame porovnanie tak nie je možné. Ani pri tankovom súboji by však automatický nabíjací systém neposkytoval nejakú zásadnú výhodu. Ako prvý by navyše zrejme dokázal pre technické obmedzenia automatu vystreliť Leopard 2. Až potom by mohol mať teoretickú výhodu v rýchlosti streľby T-72, ale iba teoretickú. Všetko by záviselo od zloženia munície v zásobníku a teda času potrebného na jej výber. Navyše, dobre vycvičený ľudský nabíjač v Leoparde 2 dokáže prebiť a znovu vystreliť za menej ako 4 sekundy, čím automat nejakú výhodu úplne stráca.