Výroba munície. Zdroj: MSM GROUP
Obrana a bezpečnosť

Automobilky sa menia na zbrojovky v Česku i Nemecku

Český strojársky holding Motor Jikov Group hľadá nové oblasti podnikania. Rokuje so zbrojárskymi firmami, pre ktoré by mohol vyrábať telá delostreleckých granátov.

Motor Jikov Group pôsobí predovšetkým v automobilovom a zlievarenskom priemysle. Lenže automobilky zápasia s problémami od pandémie, ktorá spôsobila útlm výroby. Po covide prišla vojna na Ukrajine, zdraženie energií a najnovšie aj americké clá. Motor Jikov Group má voľné výrobné kapacity a tak sa obzerá po iných odvetviach, v ktorých by ich dokázal využiť.

Spolumajiteľ holdingu Miroslav Dvořák v rozhovore pre Aktuálně.cz priznal, že rokuje s obidvomi českými výrobcami munície – STV Group i Czechoslovak Group. „Chceli by sme vyrábať telá delostreleckých granátov. Vieme ich obrobiť, pripraviť, nalakovať. Už sme všetko vyskúšali, máme vzorky a spočítali sme si, že by sme boli schopní ich vyrobiť okolo 100-tisíc ročne,“ povedal Dvořák pre Aktuálně.cz.

Zároveň však priznal, že do tohto biznisu s dekádami zabehnutých dodávateľských reťazcov nie je ľahké preniknúť. Spolieha sa však na to, že zbrojárskym firmám budú dochádzať výrobné kapacity. Sklady sú pre dodávky na Ukrajinu vyprázdnené a potrvá niekoľko rokov, kým sa zaplnia. V tom vidí Dvořák príležitosť pre Motor Jikov Group.

Diverzifikáciu a výrobu pre obranný priemysel plánujú aj ďalšie české firmy. Strojárska divízia holdingu Koh-i-noor rokuje s Colt CZ Group o výrobe polymérových rámov alebo rukovätí pre pištole.

Rheinmetall i KNDS

Takáto reorganizácia sa nedeje len v Česku. V Nemecku je v plnom prúde. Zbrojársky gigant Rheinmetall vo februári oznámil, že plánuje zmeniť výrobu vo svojich dvoch závodoch v Berlíne a v Neussi. Tie sa doteraz venovali produkcii dielov pre automobilový priemysel. Rheinmetall chce oba závody prerobiť na tzv. hybridné. Boli by tak naďalej schopné vyrábať aj pre civilné automobilky, ale zároveň by produkovali muníciu.

Lynx KF41.
Zdroj: Rheinmetall

Dôvodom je nielen spomaľovanie automobilového priemyslu, ktoré sa deje aj v Nemecku, ale aj rastúce požiadavky na zbrojársku výrobu. Šéf Rheinmetallu Armin Papperger v marci povedal, že v roku 2025 očakáva výrazné navýšenie zbrojných nákupov v Európe. Preto má záujem o ďalší automobilový závod. Ten sa nachádza v Osnabrücku a patrí koncernu Volkswagen, Lenže pôvodný majiteľ v decembri vyhlásil, že tento závod buď zreorganizuje alebo predá. Rheinmetall by tam chcel vyrábať obrnené vozidlá Lynx. Závod totiž má ťažké žeriavy, ktoré na to treba a pre zbrojovku by bolo lacnejšie kúpiť ho, ako stavať novú fabriku.

V rovnakom čase nemecko-francúzska spoločnosť KNDS prevzala závod vo východonemeckom meste Goerlitz od francúzskeho výrobcu vlakov Alstom. Plánuje v ňom vyrábať korby a ďalšie diely pre ťažkú obrnenú techniku – tanky Leopard 2, bojové vozidlá Puma a Boxer a samohybné húfnice RCH 155.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *