ModernizáciaUkrajina sa brániVojenská technika

Dron Sparrow 2.0: Vyvinutý na Slovensku, testovaný na Ukrajine

Slovenský obranný priemysel prežíva od začiatku vojny na Ukrajine veľký rozmach. Netýka sa to len veľkých firiem, ale aj malých spoločností. Jednou z nich je UAVsave, ktorá má sídlo v Bratislave, no vyvíja drony najmä pre ukrajinské potreby.

Len pripomeňme, že export zbraní a munície zo Slovenska stúpol od roku 2021, teda po ruskej invázii na Ukrajinu z februára 2022, až desaťnásobne. V roku 2024 dosiahol hodnotu 1,15 miliardy eur a tvoril 0,9 percenta HDP.

Svojou troškou k tomu prispievajú aj malé firmy. UAVsave sa zatiaľ zaoberá najmä výskumom a vývojom. Ich produkty na Ukrajine vyrábajú ukrajinskí partneri – a to najmä za účelom ich testovania v bojových podmienkach. A tento rok plánujú spustiť výrobu aj na Slovensku.

UAVsave je slovenská firma, no má ukrajinských partnerov, ktorí jej umožňujú získať veľké skúsenosti priamo na fronte. Vie tak v reálnych bojových podmienkach overiť rôzne typy vybavenia (čipy, batérie, optiku, atď.) tak, aby výsledná kombinácia čo najviac vyhovovala koncovému používateľovi – teda vojakovi na bojisku.

UAVsave má v portfóliu niekoľko typov dronov. Redakcia Futurearmy.sk sa bližšie oboznámila s jedným z nich, s typom Sparrow 2.0, do ktorého firma vkladá najväčšie nádeje. Po získaní všetkých potrebných certifikátov ho chce ponúkať aj v celej Európske únii, čiže aj Ozbrojeným silám SR.

Sparrow slúži najmä na prieskum, na čo je vybavený potrebnou optikou. Môže však tiež navádzať delostreleckú paľbu, alebo niesť vybavenie na prenos signálu, čo predĺži dosah iných FPV dronov pri útokoch na nepriateľské ciele.

Časti dronov v centrále firmy. Foto : Martin Martiš

Zaujímavosťou je konštrukcia dronu. Sparrow je celý vytvorený z obyčajného piocelánu, čo je materiál používaný napríklad na výrobu boxov ba rozvoz jedla. Dôvod je jednoduchý – výrobca tým chcel dosiahnuť čo najnižšiu hmotnosť. Dron sa totiž zmestí do jedného batohu, ktorý si operátor nosí na chrbte.

Ovládanie dronu. Foto: Martin Martiš

Sparrow má tvar lietajúceho krídla, ktoré sa dá rozložiť na štyri časti. Do batohu sa tak ľahko zmestí aj s ovládacím modulom. Hmotnosť sa v závislosti od vybavenia pohybuje od 1,8 do 3 kg. Vpredu je elektrický motor, s ktorým je dron veľmi tichý. V dolnej časti je priestor pre batérie, vybavenie (napríklad kameru) a tiež pre padákové puzdro. Sparrow totiž štartuje z ruky a pristáva na padáku. Po otvorení batohu je možné dron pripraviť na štart do dvoch minút.

Dron má vytrvalosť 2 hodiny a dosahuje rýchlosť 60 až 110 km/h. Dosah spojenia je 30 km, no je možné vopred naplánovať trasu do vzdialenosti 110 km, po ktorej sa Sparrow bude pohybovať sám. Pri testovaní na Ukrajine sa tiež overuje jeho odolnosť proti rušeniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *