Švédsko, Egypt, Filipíny aj Kolumbia nakupujú nové lietadlá
(Aktualizované 4. 4.)
Hneď štyri krajiny oznámili v takmer rovnakom čase nákupy nových vojenských lietadiel. Z nášho pohľadu je najzaujímavejšie Švédsko, ktoré sa na výstave LAAD Defence & Security 2025 v Riu de Janeiro oficiálne dohodlo na kúpe štyroch transportných lietadiel C-390 Millenium od brazílskej firmy Embraer.
Pre nás je to zaujímavé preto, lebo záujem o kúpu C-390 prejavilo aj slovenské ministerstvo obrany pod vedením Roberta Kaliňáka. Ten by chcel kúpiť tri kusy týchto dvojmotorových prúdových transportných lietadiel a k nim jedno do zálohy.
Zaujímavé je to aj z pohľadu Európy. Embraer sa tu totiž presadzuje v jednom štáte za druhým a v tejto kategórii vytláča z pozície jednotky americký stroj C-130J Hercules. Brazílske C-390 v Európe nakupujú Maďarsko, Portugalsko, Česko, Rakúsko, Holandsko a teraz aj Švédsko. Embraer vedie intenzívne rokovania aj s Poľskom.
Švédsko rokovalo o nákupe C-390 dlhšie a dosiahlo na oplátku niečo aj od protistrany. Už dlhšie sa hovorilo o tom, že Brazília navýši počet svojich stíhačiek JAS 39 Gripen. Teraz sa zdá, že kúpi aj švédsky protivzdušný systém krátkeho dosahu RBS 70. Talianska firma Iveco Defence Vehicles totiž od roku 2012 vyrába pre Brazíliu obrnené vozidlá Guarani 6×6. Za ten čas ich dodala viac ako 600 v rôznych verziách. Na výstave LAAD 2025 teraz predstavila najnovšiu verziu vyzbrojenú práve raketami RBS 70.
F-16 na obranu Filipín
Významný krok urobili v týchto dňoch aj Filipíny. Americké ministerstvo zahraničných vecí im schválilo predaj 20 kusov stíhačiek F-16 Block 70/72, ktoré prichádzajú aj do výzbroje slovenských vzdušných síl. Filipíny kúpia 16 jednomiestnych lietadiel vo verzii F-16C a štyri dvojmiestne F-16D.

Zdroj: Lockheed Martin
V balíku pre Filipíny je aj 24 motorov, 22 radarov AESA, 112 rakiet vzduch-vzduch AIM-120C-8 AMRAAM s dlhým dosahom, 40 rakiet AIM-9X Sidewinder krátkeho dosahu, 36 navádzaných bômb GBU-39, 120 nenavádzaných bômb rôznej hmotnosti a cvičná munícia. Celková cena balíka bude viac ako 5 miliárd dolárov.
Pre Filipíny je to významný krok, pretože krajina dlhé roky nemala žiadne stíhacie letectvo. V roku 2005 vyradila posledné stroje F-5 a potom z finančných dôvodov dlho žiadne lietadlá nenakupovala. Všetko sa zmenilo kvôli sporom s Čínou o námorné hranice. Filipíny tak nedávno kúpili juhokórejské ľahké bojové a stíhacie lietadlá FA-50 a teraz kúpia aj plnohodnotné stíhačky.
Sto FA-50
A práve FA-50 sú predmetom tretieho významného nákupu, o ktorom sa v posledných dňoch hovorí. Tieto juhokórejské lietadlá kupuje Egypt a mal by záujem až o sto kusov, čo by z neho robilo regionálnu leteckú veľmoc. Pre Egypt by to bol jeden z najväčších nákupov leteckej techniky za posledné desaťročia a aj pre výrobcu KAI (Korea Aerospace Industries) by to bol jeden z najväčších exportných úspechov.

Zdroj: Republic of Korea Armed Forces
To je však zatiaľ v rovine budúcnosti. Čo je potvrdené, je záujem Egypta o FA-50 a to, že rokuje o prvej tranži 36 kusov. V minulosti sa špekulovalo, že by Egypt chcel časom navýšiť tento počet na 70. Egyptský veľvyslanec v Južnej Kórei Khaled Abdelrahman však teraz potvrdil nielen to, že rokovania prebiehajú už niekoľko mesiacov a sú vo veľmi pokročilom štádiu, ale aj to, že celkový počet FA-50 pre Egypt by mohol byť až sto.
Egypt má aktuálne vo výzbroji 24 stíhačiek Rafale (a ďalších 30 objednaných), vyše 200 F-16 rôznych verzií (vrátane 50 dvojmiestnych cvičných), okolo 40 MiG-29 a 18 Mirage 2000. Stovka FA-50 by znamenala nielen navýšenie cvičných kapacít, ale aj doplnenie tých bojových. Juhokórejské lietadlá totiž dosahujú rýchlosť 1,5 Machov a môžu nosiť navádzané rakety i bomby. Majú viac závesníkov a vyššiu nosnosť výzbroje ako MiG-29.
Kolumbia predsa len berie Gripeny
Na záver tohto týždňa kolumbijský prezident Gustavo Petro oznámil, že tamojšia vláda sa rozhodla kúpiť švédske stíhačky JAS 39 Gripen v najnovšej verzii E/F. Švédsko sa pritom usilovalo predať Gripeny Kolumbii už najmenej 10 rokov, no nikdy nebolo považované za favorita.

Zdroj: Saab
V roku 2018 napríklad Kolumbia prejavila záujem o kúpu 18 amerických stíhačiek F-16. USA ponuku ešte rozšírili na 24 strojov, pričom časť by tvorili novovyrobené lietadlá a časť by boli darované staršie stroje. Z tohto obchodu však nakoniec nebolo nič z viacerých dôvodov, medzi ktorými boli aj politické po zmene vlády v Kolumbii.
Kolumbijská vláda súčasne s nákupom Gripenov poprela správy, že Trumpova administratíva chce zablokovať predaj amerických motorov, ktoré švédske stíhačky poháňajú. Podľa serveru Army Recognition sa však USA snažili vplývať na Kolumbii inými spôsobmi, aby si vybrala radšej F-16. Nátlak sa pohyboval od politických nástrojov až po ekonomické kroky, ako napríklad uvalenie ciel. Kolumbia, dlhoročný verný spojenec USA, to však vnímala ako ohrozenie strategickej nezávislosti a preto sa rozhodla diverzifikovať svoje obranné partnerstvá.