Fotografie Zuzany 2 vo výzbroji Národnej gardy zverejnil jej veliteľ Oleksandr Pivnenko. Zdroj: NGU
Ukrajina sa bráni

Národná garda Ukrajiny začala používať slovenské húfnice Zuzana 2

Národná garda Ukrajiny zaradila do výzbroje slovenské samohybné kolesové húfnice Zuzana 2 kalibru 155 mm. Dnes to na sociálnych sieťach zverejnil veliteľ národnej gardy, brigádny generál Oleksandr Pivnenko.

Podľa Pivnenka sú Zuzany 2 účinné v protibatériovom boji proti ruskému delostrelectvu a aj na ničenie iných nepriateľských cieľov do vzdialenosti až 40 km. „Preto ich zaradenie do jednotiek Národnej gardy výrazne zvýši našu účinnosť na bojisku,“ uviedol brigádny generál.

Fotografie Zuzany 2 vo výzbroji Národnej gardy zverejnil jej veliteľ Oleksandr Pivnenko.
Zdroj: NGU

Pivnenko zverejnil aj niekoľko fotiek Zuzán 2, ktoré sa zrejme nachádzajú v nejakej továrenskej hale. Pozadie na fotkách je rozostrené, aby sa miesto nedalo presne identifikovať.

V júni 2022 Slovensko a Ukrajina podpísali dohodu o dodávke ôsmich húfnic Zuzana 2. Poslednú z nich dostala Ukrajina v januári 2023. Išlo o komerčnú dodávku. Kyjev za ne Slovensku zaplatil z európskeho finančného nástroja. V bojoch boli najmenej tri Zuzany zničené.

V októbri 2022 došlo ku ďalšej komerčnej objednávke Zuzán 2. Dánsko, Nemecko a Nórsko zaplatili Slovensku 93 miliónov eur za to, že Ukrajine dodá ďalších 16 húfnic. Prvé dve z tejto objednávky boli odoslané v lete 2023. Potom však dodávky nabrali sklz. Nová vládna garnitúra o nich prestala informovať. Bolo známe len to, že meškajú.

Fotografie Zuzany 2 vo výzbroji Národnej gardy zverejnil jej veliteľ Oleksandr Pivnenko.
Zdroj: NGU

Nemožno sa potom čudovať, že zahraniční partneri začali financovať iné húfnice, ktorých dodávky sú spoľahlivejšie. Napríklad Holandsko vo februári objednalo pre Ukrajinu deväť českých húfnic DITA. V októbri potom pridalo ďalších šesť kusov rovnakého typu.

Dánsko začalo financovať výrobu 155 mm húfnic 2S22 Bohdana priamo na Ukrajine. V júli ich Dánsko objednalo 18 a v septembri boli dodané. Začiatkom roka bolo tempo výroby týchto húfnic na Ukrajine okolo 10 kusov mesačne a dnes sa blíži ku 20 kusom mesačne. To s náskokom prekonáva nielen tempo výroby Zuzán, ale aj väčšiny západných systémov. Napríklad Francúzsko vyrába šesť húfnic Caesar mesačne.

Húfnica 2S22 Bohdana ukrajinskej výroby.
Zdroj: ZSU

Bohdany sa stali aj prvou delostreleckou výzbrojou Národnej gardy. Tá totiž v čase mieru slúži ako žandárstvo. Spadá pod ministerstvo vnútra a pomáha strážiť hranice a dôležité objekty, ako sú jadrové elektrárne či vládne budovy. Pôsobí ako protiteroristická jednotka a bojuje aj proti organizovanému zločinu.

V čase vojny je však Národná garda mobilizovaná a pôsobí po boku ukrajinských ozbrojených síl. To sa stalo aj po ruskej invázii vo februári 2022. Prvú delostreleckú jednotku však Národná garda vybudovala až v apríli tohto roka. Stala sa ňou 16. delostrelecká brigáda, ktorá bola sformovaná na základe „bežnej“ 16. brigády z Dnipra.

Fotografie českej húfnice DITA vo výzbroji Národnej gardy zverejnil jej veliteľ Oleksandr Pivnenko.
Zdroj: NGU

Táto delostrelecká jednotka dostala pri svojom vzniku práve húfnice Bohdana a raketomety Grad. Postupne sa však delostrelecká výzbroj Národnej gardy začala rozširovať. Len päť dní pred správou o Zuzanách informoval Pivnenko podobným štýlom aj o prevzatí českých húfnic DITA.

Zaradenie húfnic DITA do výzbroje Národnej gardy nasleduje len krátko po ich dodaní na Ukrajinu. To naznačuje, že podobná situácia môže byť aj pri Zuzanách. Z Pivnenkovho príspevku totiž nevyplýva, či ide o presunutie starších strojov, alebo o nové dodávky zo Slovenska. Ak by však dostala Národná garda nové kusy, ako v prípade húfnic DITA, znamenalo by to, že Slovensko konečne splnilo svoje záväzky.

Fotografie českej húfnice DITA vo výzbroji Národnej gardy zverejnil jej veliteľ Oleksandr Pivnenko.
Zdroj: NGU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *