Modernizácia

Spoločnosť EVPÚ buduje haly aj pre program CV90

Spoločnosť EVPÚ patrí k významným slovenským partnerom, ktorí spolupracujú s britsko-švédskou firmou BAE Systems Hägglunds na programe bojového vozidla CV90 pre Ozbrojené sily SR. Spoločnosť s bohatou históriou má síce sídlo v Novej Dubnici, nedávno však pre svoje potreby zrekonštruovala veľkú halu v Dubnici nad Váhom. O tom a o ďalších novinkách sme sa porozprávali s generálnym riaditeľom EVPÚ Michalom Pavlíkom priamo pri tejto novej hale.

Väčšina slovenských firiem, ktoré sa v súčasnosti zaoberajú zbrojárskou výrobou, začala písať svoju históriu až po roku 1989. Firma EVPÚ je medzi nimi výnimkou. Založili ju v roku 1968 ako výskumný ústav patriaci pod veľký konglomerát ZŤS a jeho úlohou bolo podieľať sa na vývoji a výskume elektrotechnických zariadení.

ZŤS-EVÚ, ako sa vtedy volala, bola prvou firmou, ktorá vznikla v Novej Dubnici. Tá bola dovtedy určená ako oblasť, v ktorej sa malo bývať, a v susednej Dubnici nad Váhom sa malo pracovať. Teraz má EVPÚ priestory v oboch mestách. Nie je to však jediný rozvoj, ktorým spoločnosť od svojho vzniku prešla.

„Minulý rok sme oslávili 55 rokov a za ten čas sa toho veľa zmenilo v našej firme. Okrem toho, že nám pribudlo aj P do nášho názvu, čiže z Elektrotechnického vývojového ústavu je dnes Elektrotechnický vývojový a projektový ústav, sme sa rozšírili o vlastnú výrobu a skúšobňu, takže sme dnes komplexná firma,“ povedal nám generálny riaditeľ spoločnosti Michal Pavlík, ktorý nám ukázal priestory novej haly. Vládne v nej čulý ruch, inštalujú sa nové stroje a pripravuje sa sled výroby tak, aby jednotlivé operácie nasledovali logicky za sebou.

„Táto hala je naším najnovším prírastkom. Otvárali sme ju na začiatku júla tohto roku,“ pokračuje generálny riaditeľ vo výklade. Hala sa nachádza v areáli ZŤS v Dubnici nad Váhom a firma EVPÚ ju mala vo svojom portfóliu už dlhšie. Pôvodný zámer haly bola spaľovňa a plynofikácia odpadu. Bola v nej postavená inštalácia, ktorú však asi pred siedmimi rokmi demontovali. Prázdna hala sa tak zmenila na akési „vetešníctvo“, čiže sklad rôznych vecí.

Napokon sa však v EVPÚ rozhodli preniesť tam celú mechanickú výrobu, ktorú mali dovtedy v dvoch iných závodoch – jeden v Novej Dubnici a druhý na teréne ZVS-ky v Dubnici nad Váhom. Je jasné, že takéto rozdelenie bolo komplikované a znižovalo efektivitu. Preto halu zrekonštruovali, aby preniesli výrobu do nej.

Ide však len o prvú etapu. Celá výroba sa do nej totiž nezmestila. „Chýba nám tu ešte lakovňa a vodný lúč, aby sme mali komplex operácií na jednom mieste. Dúfam, že v priebehu pár dní dostaneme stavebné povolenie a pustíme sa do etapy číslo dva, kde doplníme aj tieto chýbajúce časti,“ vyjadril sa Michal Pavlík s tým, že s prácami na dodatočných halách by chcel začať ešte do konca tohto roka. „Ak nám to počasie umožní, tak pevne verím, že na jar alebo po jari budeme otvárať ďalšiu etapu,“ dodal.

A čo sa v týchto halách bude robiť? Budú tu prebiehať napríklad aj práce pre program bojového vozidla pechoty CV90. „Máme tu obrábací stroj, na ktorom budeme robiť veľkú časť komponentov . Tu bude vznikať aj veliteľský zameriavač pre CV90,“ ozrejmil Michal Pavlík. Veliteľský zameriavač však nemusí byť jediným príspevkom od EVPÚ pre tento program. Ten je už zakontrahovaný, no firma robí s BAE Systems Hägglunds ešte konštrukčné práce na vozidle. „Vyvíjame nejaké komponenty vybavenia vozidla, ktoré ak prejdú, a budú schválené, a budeme schválení ako dodávateľ, tak tiež budú vyrábané v tejto hale,“ uviedol generálny riaditeľ EVPÚ.

Samotný program nového bojového vozidla pechoty má veľký význam pre Ozbrojené sily SR, ktoré ich získajú 152 kusov v najnovšej verzii CV90 MkIV. Obrovský význam má účasť na tomto projekte aj pre EVPÚ. Podľa Michala Pavlíka je to uznanie dlhoročných schopností a možností firmy a tiež ocenenie česko-slovenských vývojárskych hláv. Česko-slovenských preto, lebo na tomto projekte pracujú so sesterskou spoločnosťou EVPÚ Defence z Uherského Hradišťa. „Samozrejme, nám sa otvára cesta spolupracovať s jedným z najväčších svetových hráčov, čo sa týka obranného priemyslu, takže si myslím, že do budúcna je to obrovský potenciál,“ okomentoval to M. Pavlík.

CV90 nie je jediným projektom obranného priemyslu, na ktorom EVPÚ pracuje. Firma je dodávateľom zbraňového systému TURRA 30 pre projekt 8×8, taktiež pre ministerstvo obrany SR. Veža TURRA 30 je celý komplexný systém, ktorý Michal Pavlík označil za vlajkovú loď EVPÚ. V civilnom sektore je zas spoločnosť dvorným dodávateľom zariadení do vagónov a lokomotív štátnych železničných inštitúcií na Slovensku, v Česku a Maďarsku.

Podľa slov generálneho riaditeľa má EVPÚ svoje ambície, no nechce rásť príliš do výšin, aby to niekde neprepálila. „Skôr máme záujem, aby sme dokázali našim partnerom naozaj dodávať výrobky načas v cene a kvalite. To je naša priorita. Samozrejme, v momente, ak cítime, že musíme narásť, alebo musíme prijať ďalších ľudí, tak toto riešime. Za posledný rok sme prijali viac ako 40 nových zamestnancov,“ uzavrel Michal Pavlík s tým, že EVPÚ má dnes okolo 206 zamestnancov a stále má možnosť zlepšovať sa a rozširovať výrobu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *