ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Ľahký tank CV90120: Efektívnosť a sila pre slovenskú armádu

Po obrnenom vozidle CV90MKIV môže slovenskú armádu a obranný priemysel posilniť aj tank CV90120. Viaceré štáty si dnes uvedomujú výhody ľahkých bojových tankov. Tie najmä v prostredí s hustou riečnou sieťou a kopcovitým terénom, ktoré je charakteristické aj pre Slovensko, prinášajú viacero výhod.

Priemerná hmotnosť bojového tanku je dnes viac ako 60 ton. Hmotnosť tanku CV90120 nepresiahne 38 ton, čo prináša nielen logistické výhody pri presunoch napríklad cez mosty, ale vďaka vysokej úrovni mobility poskytuje posádke taktickú a strategickú výhodu.

Ako priblížil riaditeľ platformy CV90 Tarkan Turkcan, ľahký tank CV90120 bol vyvinutý za účelom splniť špecifickú požiadavku moderných armád – dosiahnuť palebnú silu a úroveň ochrany hlavných bojových tankov v ľahšom a mobilnejšom vozidle. „Cieľom je priniesť palebnú podporu pechote na miesto, kde sa nachádza. CV90120 nesie rovnakú palebnú silu ako hlavný bojový tank, môže však ísť spolu s pechotou tam, kam ťažké tanky nemôžu.“

BAE Systems Hägglunds predstavila verejnosti CV90120 aj na Tankových dňoch Laugaricio.  

Vylepšený dravec

S rovnakou palebnou silou ako hlavný bojový tank, ale s takmer polovičnou hmotnosťou, odolným pancierovaním a systémom aktívnej ochrany, umožní táto technologická špička ozbrojeným silám poskytnúť posádkam najlepšiu možnú ochranu a výzbroj pri maximálnej hospodárnosti.

Britsko-švédska spoločnosť BAE Systems Hägglunds pracuje na projekte ľahkého tanku už od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Slovensku ponúka modernizovanú verziu.

Hmotnosť CV90120 je polovičná v porovnaní s hlavnými bojovými tankami, čo prináša taktickú a strategickú výhodu. Zdroj foto: BAE Systems Hägglunds

CV90120 s výkonom 950 konských síl dosahuje maximálnu rýchlosť 70 kilometrov za hodinu, dojazd na jednu nádrž je 600 kilometrov, brodivosť je do 1,5 metra. Má plne automatickú prevodovku a otáčanie ako každé moderné pásové vozidlo. Poskytuje vysokú taktickú a strategickú mobilitu so 120 mm kanónom a vysokou schopnosťou prežitia.

Pancierovanie a systém ochrany Iron Fist zabezpečujú vysokú mieru ochrany posádky. Nová verzia bude plne digitalizovaná a kyberneticky zabezpečená. Bude mať veliteľský zameriavač s pripojenou diaľkovou zbraňovou stanicou, ktorá bude slúžiť na boj proti bezpilotným lietadlám. Dôležité je aj pohodlie posádky pri dlhých presunoch či vyčkávaní na bojisku. Samozrejmosťou sú klimatizácia či varič vody na kávu alebo čaj.

Spoločná platforma prináša mnohé výhody

Tank CV90120 je postavený na rovnakom podvozku ako štandardné bojové vozidlo pechoty CV90MKIV, na ktorého výrobe pre slovenské ozbrojené sily BAE Systems Hägglunds a jeho slovenskí priemyselní partneri už intenzívne pracujú. Oba varianty môžu na bojisku veľmi dobre fungovať vedľa seba, pričom šetria čas a náklady na servis a výcvik posádky. Z ekonomického hľadiska a pohľadu logistiky je pre Slovensko výhodné zvoliť si rovnakú platformu.

„Pri všetkých vozidlách CV90 hovoríme o spoločnej platforme. CV90120 má rovnaký podvozok ako bojové vozidlo pechoty CV90MkIV. To znamená, že mechanici nepotrebujú odlišný výcvik. Náhradné diely sú tiež rovnaké. Výcvik posádky je takmer rovnaký. Ovládacie prvky sú tie isté,“ vysvetlil Tarkan Turkcan.

Riaditeľ platformy CV90 Tarkan Turkcan. Zdroj foto: BAE Systems Hägglunds

Keďže pri oboch vozidlách od BAE Systems Hägglunds ide o rovnakú hmotnostnú kategóriu, nebudú potrebné ani špeciálne premosťovacie zariadenia či odťahové vozidlá. Taktiež priestor vodiča je úplne rovnaký. „Vnútro CV90120 je na rovnakom princípe, ako bojové vozidlo pechoty. Takže posádke bude všetko známe od samotného začiatku,“ dodal riaditeľ platformy CV90.

Rozdiel medzi oboma variantmi je v kanóne. CV90120 má tiež k trojčlennej posádke – vodič, veliteľ a strelec, pridané miesta pre dvoch dodatočných členov posádky. „Ak ste uprostred boja, nemáte čas na nič iné. Ste príliš zaneprázdnený. Máme dvoch dodatočných operátorov vzadu. Môžu byť náhradným strelcom, veliteľom, alebo vodičom. Môžete teda zostať v boji omnoho dlhšie. A nielen to. V budúcnosti môžu tiež ovládať pozemné drony alebo bezpilotné prostriedky,” vysvetlil Turkcan. CV90120 bude mať dve garáže pre drony. Je len na zákazníkovi, či budú uzavreté alebo nie.

Vďaka projektu CV90 a dnes už fungujúcej sieti priemyselných partnerov môže spolupráca pokračovať aj pri dodávke ľahkých bojových tankov. Slovenské firmy by dostali príležitosť stať sa lídrom vo vytváraní ďalšieho  žiadaného produktu nielen pre slovenskú armádu, ale vďaka záujmu iných krajín o CV90120 aj na ďalšie trhy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *