K2 Black Panther v poľských službách. Zdroj: U.S. Army National Guard
Technika a výzbroj OS SRVojenská technika

Južná Kórea predviedla tanky K2 a ďalšiu techniku slovenskej diplomacii

Firmy Hyundai Rotem a Hanwha Aerospace, ktoré sú kľúčovými hráčmi v juhokórejskom obrannom priemysle, predviedli svoje výrobky medzinárodným delegáciám. Medzi zástupcami 16 krajín nechýbalo aj Slovensko.

Celú návštevu zastrešovalo juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa novín The Korea Herald sa diplomatom „naskytol pohľad za scénu juhokórejského obranného priemyslu od A po Z – od výrobnej linky v továrni po živú demonštráciu toho, ako tieto stroje operujú v poli“.

Na podujatí sa zúčastnili veľvyslanci zo Slovenska, Grécka, Nórska, Nového Zélandu, Rumunska, Saudskej Arábie, Thajska a Uzbekistanu, vojenskí pridelenci z Austrálie, Filipín a Kolumbie, a ďalší diplomati z Ekvádoru, Iraku, Peru, Poľska a Vietnamu. Každej z týchto krajín sa Južná Kórea snaží niečo zo svojho portfólia ponúknuť. S niektorými štátmi už zmluvy o obranných nákupoch uzavrela, no aktívne sa usiluje o predaj ďalšieho materiálu.

Juhokórejské firmy privítali diplomatov zo 16 krajín vrátane Slovenska.
Zdroj: Hanwha Aerospace

Spoločnosti Hyundai Rotem a Hanwha Aerospace predviedli najmä samohybné húfnice K9 Thunder a tanky K2 Black Panther. Delegácia zahraničných diplomatov následne navštívila aj areál firmy KAI, kde jej predviedli ľahké bojové lietadlo FA-50 a stíhačku KF-21, ktorá nedávno vstúpila do fázy sériovej výroby.

Z pohľadu Slovenska však tieto lietadlá a ani húfnica K9 nie sú zaujímavé. Naše vzdušné sily práve zaraďujú do služby stíhačky F-16 Block 70, takže nový typ tejto kategórie tak skoro kupovať nebudeme. V prípade prúdových cvičných a ľahkých bojových lietadiel zas má Slovensko už dlhšie záujem o české stroje L-39 NG Skyfox. V prípade húfnic zas máme vlastné Zuzany 2 a objavil sa aj ľahší typ Bia / Eva M2. Kórejské K9 sú síce pásové a to je trochu iná kategória, Slovensko však nový typ húfnic potrebuje asi najmenej zo všetkého.

Slovenský veľvyslanec Marek Repovský je v strede vzadu (deviaty zľava i sprava).
Zdroj: Hanwha Aerospace

Úplne iná situácia je však pri tankoch K2. O ich predaj sa aj Južná Kórea usiluje asi najviac. Kým húfnice K9 i lietadlá FA-50 sú už vo svete veľmi úspešné, tanky K2 zaznamenali zatiaľ len jeden exportný úspech v Poľsku. No práve poľská spojka priblížila tieto obrnence aj ku Slovensku.

Minister obrany SR Robert Kaliňák a jeho poľský kolega Władysław Kosiniak-Kamysz vo februári vo Varšave podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci v oblasti zbrojného priemyslu. Jeden z jeho bodov sa týkal aj tanku K2 v polonizovanej verzii, ktorú chce Poľsko vyrábať doma v licencii. Poľský minister Kosiniak-Kamysz vtedy potvrdil, že práve o túto polonizovanú verziu K2 PL má záujem aj slovenská strana.

V prípade K2 sa však pre Južnú Kóreu črtá ďalší exportný úspech na opačnom konci sveta, v Latinskej Amerike. Na juhoamerickom kontinente sa v týchto dňoch tank K2 predvedie vôbec prvýkrát. Vystavia ho na veľtrhu SITDEF 2025, ktorý sa bude konať v peruánskej Lime od 24. do 27. apríla.

Peru by malo obstarať dokopy najmenej 100 kusov týchto tankov, ktoré vyrobí Hyundai Rotem v spolupráci s peruánskou štátnou spoločnosťou FAME S.A.C. Peru sa tak stane lokálnou tankovou veľmocou. Stroje K2 nahradia staré sovietske tanky T-55, ktoré peruánska armáda používa od 70. rokov minulého storočia.

Tank LTP v roku 1941.
Zdroj: Ejército del Perú

Zaujímavé je, že Peru malo v minulosti tankové spojenie aj s Československom. V 30. rokoch nakúpilo 24 ľahkých tankov Praga LTP. Tie boli podobné typu LT-38, ktorý počas druhej svetovej vojny používala slovenská armáda. Nasadené boli aj počas Slovenského národného povstania. Peru úspešne použilo svoje tanky LTP vo vojnách so susednými štátmi. Slúžili potom až do 80. rokov v bojoch proti maoistickým povstalcom, pretože na rozdiel od ťažších typov boli veľmi pohyblivé v horskom teréne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *