Vietnam chce kúpiť americké stíhačky F-16
Najnovším používateľom amerických stíhačiek F-16 by sa mal stať trochu prekvapujúco Vietnam. Od vojny, ktorá sa skončila v roku 1975, totiž nemal s USA dobré vzťahy. V poslednom období sa však obe krajiny začali viac zbližovať. Dôvodom je spoločný súper – Čína.
Spojené štáty v roku 2016 zrušili embargo na predaj vojenského materiálu do Vietnamu. V roku 2022 vláda v Hanoji vyhlásila, že sa v budúcnosti pri nákupoch zbraní mieni odkláňať od tradičných dodávateľov. Tými bolo najmä Rusko (predtým Sovietsky zväz), odkiaľ mal Vietnam väčšinu leteckej, obrnenej i delostreleckej techniky. Lenže na Moskvu sa po začatí vojny proti Ukrajine nedalo v dodávkach spoliehať.
S Čínou mal Vietnam komplikovanejšie vzťahy. Mali spolu viaceré pohraničné spory, no v 90. rokoch sa zdalo, že sa situácia znormalizovala. Z Číny teraz pochádza menšie množstvo vietnamskej obrnenej techniky. Aktuálne sú však na nože po tom, čo si Peking agresívne a v rozpore s medzinárodným právom začal uplatňovať nároky na rozsiahle oblasti Juhočínskeho mora. Zasahuje tým najmä do vôd, ktoré patria Filipínam a Vietnamu.
USA preto rozbehli rozsiahlu obrannú spoluprácu s Filipínami a zdá sa, že aj s Vietnamom. Minulý rok v novembri mu totiž dodali prvé vojenské lietadlá od skončenia konfliktu pred 50 rokmi. Išlo „len“ o turbovrtuľové cvičné lietadlá Beechcraft T-6C Texan II, aj tak však ide o významný míľnik vo vzťahoch oboch krajín.
Už vtedy sa hovorilo, že Vietnam má záujem aj o americké bojové lietadlá. Viaceré nemenované zdroje z prostredia americkej vlády i obranného priemyslu teraz potvrdili, že Hanoj sa s Washingtonom dohodol na nákupe stíhačiek F-16. Ich počet nebol špecifikovaný, ale malo by ísť minimálne o 24 strojov. To však nie je všetko. Vietnam by mal zároveň kúpiť aj americké transportné lietadlá C-130 Hercules.
Zdroje vo Vietname sa k rokovaniam o nákupe amerických lietadiel nechcú vyjadrovať. Ak nejaký predstaviteľ niečo povie, tak nanajvýš to, že „ide o veľmi citlivú záležitosť“. Niet sa čo čudovať. Keď Filipíny nedávno ohlásili nákup 20 stíhačiek F-16 Block 70/72, Peking reagoval veľmi nahnevane s tým, že ide o destabilizáciu regiónu. Hanoj sa teda zrejme bude snažiť informácie o podobnom nákupe tajiť do poslednej chvíle.

O tom, že Vietnam prechádza na západnú techniku, však svedčí aj nedávne dodanie cvičných prúdových a ľahkých bojových lietadiel L-39NG Skyfox. Tie vyrába česká firma Aero Vodochody, používajú však americké motory, avioniku i výzbroj.
Zo Západu má Vietnam aj niekoľko prieskumných dronov americkej a izraelskej výroby, z ktorých najvýkonnejší je typ IAI Heron a tiež tri transportné lietadlá CASA C-295M, ktoré sú však ľahšej hmotnostnej kategórie ako zamýšľané americké Herculesy. Z bojových lietadiel má Vietnam len ruské stíhačky Su-27 a Su-30 a staré stíhacie bombardéry Su-22.
Zaujímavosťou je, že vietnamské vojenské letectvo sa pri modernizácii svojho letového parku vybralo rovnakou cestou ako Slovensko. Naše vzdušné sily už používajú časť z objednaných 14 lietadiel F-16 Block 70 a ministerstvo obrany SR má veľký záujem aj o obstaranie cvičných strojov L-39NG Skyfox.