Vizualizácia švédskeho C-390. Zdroj: Embraer
ModernizáciaVojenská technika

Švédsko, Egypt aj Filipíny nakupujú nové lietadlá

Hneď tri krajiny oznámili v takmer rovnakom čase nákupy nových vojenských lietadiel. Z nášho pohľadu je najzaujímavejšie Švédsko, ktoré sa na výstave LAAD Defence & Security 2025 v Riu de Janeiro oficiálne dohodlo na kúpe štyroch transportných lietadiel C-390 Millenium od brazílskej firmy Embraer.

Pre nás je to zaujímavé preto, lebo záujem o kúpu C-390 prejavilo aj slovenské ministerstvo obrany pod vedením Roberta Kaliňáka. Ten by chcel kúpiť tri kusy týchto dvojmotorových prúdových transportných lietadiel a k nim jedno do zálohy.

Zaujímavé je to aj z pohľadu Európy. Embraer sa tu totiž presadzuje v jednom štáte za druhým a v tejto kategórii vytláča z pozície jednotky americký stroj C-130J Hercules. Brazílske C-390 v Európe nakupujú Maďarsko, Portugalsko, Česko, Rakúsko, Holandsko a teraz aj Švédsko. Embraer vedie intenzívne rokovania aj s Poľskom.

F-16 na obranu Filipín

Významný krok urobili v týchto dňoch aj Filipíny. Americké ministerstvo zahraničných vecí im schválilo predaj 20 kusov stíhačiek F-16 Block 70/72, ktoré prichádzajú aj do výzbroje slovenských vzdušných síl. Filipíny kúpia 16 jednomiestnych lietadiel vo verzii F-16C a štyri dvojmiestne F-16D.

Jednomiestna slovenská F-16C Block 70. Rovnaké teraz kupujú aj Filipíny
Zdroj: Lockheed Martin

V balíku pre Filipíny je aj 24 motorov, 22 radarov AESA, 112 rakiet vzduch-vzduch AIM-120C-8 AMRAAM s dlhým dosahom, 40 rakiet AIM-9X Sidewinder krátkeho dosahu, 36 navádzaných bômb GBU-39, 120 nenavádzaných bômb rôznej hmotnosti a cvičná munícia. Celková cena balíka bude viac ako 5 miliárd dolárov.

Pre Filipíny je to významný krok, pretože krajina dlhé roky nemala žiadne stíhacie letectvo. V roku 2005 vyradila posledné stroje F-5 a potom z finančných dôvodov dlho žiadne lietadlá nenakupovala. Všetko sa zmenilo kvôli sporom s Čínou o námorné hranice. Filipíny tak nedávno kúpili juhokórejské ľahké bojové a stíhacie lietadlá FA-50 a teraz kúpia aj plnohodnotné stíhačky.

Sto FA-50

A práve FA-50 sú predmetom tretieho významného nákupu, o ktorom sa v posledných dňoch hovorí. Tieto juhokórejské lietadlá kupuje Egypt a mal by záujem až o sto kusov, čo by z neho robilo regionálnu leteckú veľmoc. Pre Egypt by to bol jeden z najväčších nákupov leteckej techniky za posledné desaťročia a aj pre výrobcu KAI (Korea Aerospace Industries) by to bol jeden z najväčších exportných úspechov.

KAI FA-50.
Zdroj: Republic of Korea Armed Forces

To je však zatiaľ v rovine budúcnosti. Čo je potvrdené, je záujem Egypta o FA-50 a to, že rokuje o prvej tranži 36 kusov. V minulosti sa špekulovalo, že by Egypt chcel časom navýšiť tento počet na 70. Egyptský veľvyslanec v Južnej Kórei Khaled Abdelrahman však teraz potvrdil nielen to, že rokovania prebiehajú už niekoľko mesiacov a sú vo veľmi pokročilom štádiu, ale aj to, že celkový počet FA-50 pre Egypt by mohol byť až sto.

Egypt má aktuálne vo výzbroji 24 stíhačiek Rafale (a ďalších 30 objednaných), vyše 200 F-16 rôznych verzií (vrátane 50 dvojmiestnych cvičných), okolo 40 MiG-29 a 18 Mirage 2000. Stovka FA-50 by znamenala nielen navýšenie cvičných kapacít, ale aj doplnenie tých bojových. Juhokórejské lietadlá totiž dosahujú rýchlosť 1,5 Machov a môžu nosiť navádzané rakety i bomby. Majú viac závesníkov a vyššiu nosnosť výzbroje ako MiG-29.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *