Tank Leclerc XLR. Zdroj: French MoD
ModernizáciaVojenská technika

Francúzi modernizujú tanky Leclerc, kým príde ich nástupca

Francúzsko modernizuje ďalších 100 tankov Leclerc na verziu XLR. Celkový počet modernizovaných tankov sa tak zvýši na 200. Cieľom je predĺžiť životnosť týchto strojov do zavedenia novej obrnenej techniky.

Vývoj tankov Leclerc siaha do 80. rokov minulého storočia a do služby ich zaviedli v roku 1992. Francúzsko ich má momentálne 222. Vo výzbroji ich majú aj Spojené arabské emiráty (vyše 350 kusov) a Jordánsko (80 tankov). Výzbroj tvorí kanón kalibru 120 mm, ktorý je štandardom v NATO.

V roku 2021 sa Francúzsko rozhodlo modernizovať 50 strojov na verziu XLR. V roku 2022 pridalo ďalších 50 a teraz sa rozhodlo pridať ešte 100. Práce prebiehajú v závode KNDS France v Roanne. Francúzska armáda zatiaľ prevzala 34 Leclercov XLR. Plán je do roku 2030 modernizovať 160 kusov a do roku 2035 aj zvyšných 40 tankov.

Modernizácia spočíva najmä v integrácii nových elektronických systémov. Leclerc XLR sa tak zapojí do programu Scorpion, ktorý umožňuje výmenu taktických dát s inými vozidlami v reálnom čase. Súčasťou programu Scorpion už sú šesťkolesové obrnené vozidlá Grifon a Jaguar a štvorkolesové vozidlá Serval. Okrem toho tanky Leclerc XLR dostanú najnovší bojový informačný systém, digitálne rádio a GPS.

Ďalšou novinkou je zvýšená ochrana proti mínam, improvizovaným nástražným náložiam či raketám. Tanky totiž dostávajú nové rušičky a prídavný pancier na spodnú časť a boky. Vylepšený bol aj systém riadenia streľby a dokáže používať nové typy munície. Od roku 2028 budú Leclercy XLR dostávať aj nový digitálny zameriavač, ktorý umožní presnú streľbu na vzdialenosť 4000 metrov aj počas jazdy.

Tanky majú vydržať v službe až kým na ich miesto nenastúpi MGCS (Main Ground Combat System – Hlavný pozemný bojový systém). Ide o francúzsko-nemecký projekt, ktorý by mal v budúcnosti nahradiť nielen tanky Leclerc, ale i Leopard 2. Prototyp má byť hotový do roku 2030 a dodávky sériových obrnencov sa majú začať do roku 2040.

V týchto dňoch zúčastnené strany uskutočnili základný krok projektu. Firmy KNDS Deutschland, KNDS France, Rheinmetall Landsysteme a Thales podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku. Každá zo štyroch firiem v ňom bude mať rovnaký podiel. Všetky priemyselné aktivity budú tiež rozdelené rovným dielom medzi obe zúčastnené krajiny – Francúzsko a Nemecko.

Keďže ide o projekt v počiatočnom štádiu, nie je o ňom veľa informácií. MGCS by mal byť ľahší ako 50 ton a má mať silnejšiu výzbroj. Jednou zo zvažovaných zbraní je napríklad aj kanón kalibru 140 mm. Integrované budú zrejme aj úplne nové zbraňové systémy – drony, lasery či hypersonické rakety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *