Ozbrojené sily SR chcú zaviesť drony v každej čate
Ozbrojené sily SR reagujú na vývoj na ukrajinskom bojisku a plánujú vycvičiť tisíc operátorov dronov. Informoval o tom Denník N, podľa ktorého by malé bezpilotné prostriedky používala každá čata.
Väčšina nákupov ministerstva obrany v uplynulom roku riešila spôsobilosti, ktoré OS SR už majú, a navyše sú nebojové. Ide najmä o staré vrtuľníky UH-60L Black Hawk z druhej ruky, nákladné automobily, dopravné lietadlá či malý počet ľahkých obrnených vozidiel 4×4. Viacerí naši čitatelia si pri nich oprávnene kládli otázku, kedy sa začnú obstarávať drony, bez ktorých sa moderná armáda nezaobíde. Ten čas teraz konečne nastal.
Podľa generálneho štábu OS SR by vlastných operátorov dronov mala mať každá čata. Malo by ich byť viac, aby sa mohli striedať tak, aby bol v každej chvíli k dispozícii aspoň jeden. S realizáciou tohto plánu chcú začať v priebehu roku 2025.
„Ozbrojené sily plánujú v priebehu tohto roka vycvičiť dostatok vojakov na ovládanie dronov tak, aby bola zabezpečená zmennosť pri vedení operácií na úrovní každej manévrovej čaty. To predstavuje približne tisíc operátorov,“ povedal pre Denník N hovorca generálneho štábu Štefan Zemanovič.
V prvej fáze naše ozbrojené sily vycvičia inštruktorov, a tí budú následne učiť ďalších operátorov. Spočiatku sa ráta len s prieskumnými dronmi, ktoré budú na bojisku poskytovať prehľad o situácii. V budúcnosti sa však nevylučuje ani zavedenie bojových dronov, ktoré by obsluhovali tí istí operátori. Preškolenie by nemalo byť komplikované.
Zatiaľ nie je známe, aké typy dronov by naši vojaci používali. Na úrovni čaty však môže ísť aj o bežne dostupné malé komerčné drony. Tie sú aj na Ukrajine najviac využívané – a to nielen na prieskum, ale po malej úprave a pripojení hlavice napríklad z RPG aj na bojové účely ako jednosmerný kamikadze prostriedok.
Na Ukrajine sa takéto malé drony používajú dvomi spôsobmi. Existujú samostatné jednotky operátorov, ktorí sa nachádzajú v tyle a podporujú vojakov na frontovej línii sústredeným nasadením bezpilotných prostriedkov. Najznámejším takýmto oddielom sú tzv. Maďarove vtáky, nazvané podľa svojho veliteľa Roberta Brovdiho, ktorý má prezývku Maďar.
Druhým spôsobom je použitie priamo vojakmi v prvej línii. Kým u nás sa ráta s dronmi na úrovni čaty, mnohé ukrajinské jednotky ich majú integrované už na úrovni družstva. Pri útoku na nepriateľské zákopy družstvo nasadí prieskumný dron okamžite po vysadení z obrneného vozidla. Vďaka tomu majú okamžitý prehľad o situácii. Ak pri čistení zákopov narazia na bunker, použijú proti nemu najprv kamikadze dron. Po jeho výbuchu zaútočia na otrasených obrancov bunkra. Dron tak funguje ako prostriedok palebnej podpory, ktorý majú vojaci okamžite k dispozícii.