Raketomet PULS. Zdroj: Elbit Systems
ModernizáciaVojenská technika

Európa posilňuje svoje raketové delostrelectvo

Trendom v Európe sú ďalekonosné raketové systémy. Nakupujú ich viaceré štáty, aby odradili agresora a v prípade napadnutia ničili kritické body nepriateľa, ako veliteľské centrá, muničné sklady a zhromaždenia vojsk. Prím v objednávkach hrá americký M142 HIMARS, ale v poslednom období sa čoraz viac presadzuje izraelský PULS od firmy Elbit Systems.

Dodatočné raketomety HIMARS sa najnovšie rozhodlo dokúpiť Taliansko. To si vo februári objednalo sedem kusov, teraz pridalo ďalších 14. Celkový počet systémov M142 v arzenáli talianskych pozemných síl sa tak zvýši na 21. To je významný počet vzhľadom na to, že Ukrajina ich v lete 2022 dostala okolo 20 a mali od počiatku veľký vplyv na situáciu na fronte.

Práve úspech raketometov HIMARS na Ukrajine viedol k nárastu ich objednávok. Kúpili ich napríklad Austrália, Estónsko, Litva či Lotyšsko. Všetkých prekonalo Poľsko, ktoré k počiatočnej objednávke 20 kusov pridalo ďalších 486, ktoré chce namontovať na vlastné podvozky Jelcz.

Vypustenie rakety ATACMS z raketometu M142 HIMARS. Zdroj: US Army

Spolu s predchádzajúcimi veľkými dodávkami pre Rumunsko či Taiwan to viedlo k tomu, že dodacie lehoty od firmy Lockheed Martin sa začali predlžovať. A to využil izraelský výrobca Elbit Systems, ktorý sa v Európe presadzuje so svojím raketometom PULS (Precise & Universal Launching System, čiže Precízny a univerzálny odpaľovací systém).

Priestor pre Izrael

Najnovšie izraelská firma, ktorá sa pre európsky trh spojila s KNDS, uspela v Nemecku. To sa po mesiacoch zvažovania rozhodlo kúpiť päť raketometov PULS v hodnote približne 65 miliónov eur. Celkom isto ide len o počiatočný nákup, ktorý sa v budúcnosti ešte rozšíri. Lockheed Martin spolu s domácou firmou Rheinmetall pritom Berlínu ponúkal verziu GMARS špeciálne upravenú podľa nemeckých potrieb, nebol však schopný splniť požadované termíny.

Nie je to prvý zárez pre raketomet PULS v Európe. Dánsko si už prevzalo všetkých osem objednaných kusov. Holandsko si v máji 2023 objednalo 20 raketometov, ktoré by mali dodať do roku 2026. Španielsko sa v októbri 2023 rozhodlo kúpiť 16 kusov a len pred týždňom tieto raketomety objednalo aj Srbsko.

Rýchlosť dodávok nie je jedinou výhodou izraelského systému. HIMARS je menší a má len jeden odpaľovací kontajner pre šesť rakiet kalibru 227 mm s dostrelom 80 km alebo jednu taktickú balistickú raketu ATACMS kalibru 610 mm s dostrelom do 300 km.

Raketomet PULS. Zdroj: Elbit Systems

PULS je väčší a nesie dva odpaľovacie kontajnery. Ponúka pre ne širokú škálu munície. Môže niesť napríklad 32 rakiet kalibru 122 mm (vrátane starých sovietskych Grad) alebo 26 rakiet kalibru 160 mm. Ide o rôzne typy, navádzané i neriadené, s dostrelom okolo 40 km.

Ďalej môže PULS odpaľovať osem rakiet EXTRA kalibru 306 mm s dostrelom 150 km alebo 4 rakety Predator Hawk kalibru 370 mm s dostrelom 300 km. V oboch prípadoch ide o navádzané strely s maximálnou odchýlkou 10 metrov od cieľa. Oproti jedinej rakete ATACMS, ktorú môže vystreliť HIMARS, je to veľký nárast palebnej sily. PULS k tomu ponúka aj relatívne rýchle opätovné nabitie. Vymení sa celý odpaľovací kontajner, čo trvá maximálne 10 minút.

Grécko chce nakupovať

Podľa gréckych médií by mohol svoj doposiaľ najväčší exportný úspech dosiahnuť raketomet PULS na Peloponézskom polostrove. Grécky minister národnej obrany Nikos Dendias, ktorý má dlhoročné dobré vzťahy s Izraelom, sa chystá vo februári zverejniť rozsiahly modernizačný program zahŕňajúci veľké nákupy rozdelené na najbližších 12 rokov.

Jednou zo schopností, ktoré chce grécka armáda dosiahnuť, je dostrel 300 km pre svoje raketové delostrelectvo. Denník Kathimerini s odvolaním na svoje zdroje v armáde uviedol, že rokovania o nákupe takýchto systémov sú v pokročilom štádiu a PULS je vedúcim kandidátom. V prípade dotiahnutia tohto nákupu by išlo o 40 kusov za 500 až 700 miliónov eur.

Konečnú cenu ovplyvní výber munície. Grécko má podľa Kathimerini záujem až o šesť rôznych typov munície s dostrelom 35 až 300 km, ktoré by používalo proti rôznym typom cieľov. Atény by chceli kúpiť od firmy Elbit Systems aj drony SkyStriker. Ide o vyčkávaciu muníciu, ktorá sa dá tiež vypúšťať z raketometov PULS. Ten ich môže niesť dvanásť, dosah dronov je viac ako 100 km a odchýlka od cieľa maximálne jeden meter.

Mimochodom, PULS môže vypúšťať aj strely s plochou dráhou letu Delilah. Tie môže niesť štyri. Ich dosah je 250 km a odchýlka od cieľa jeden meter. Strely Delilah však Izrael zatiaľ na export neponúka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *