Site icon Future Army

Najvýznamnejšie udalosti roka 2024 v oblasti obrany na Slovensku

F-16 na Slovensku. Zdroj: OS SR

Uplynulý rok sa niesol v znamení vysokej aktivity ministerstva obrany. Mnohé nákupy však nepriniesli nové schopnosti pre Ozbrojené sily SR, ale boli len doplnením tých existujúcich. Týka sa to napríklad narýchlo uzavretého nákupu repasovaných starých vrtuľníkov UH-60L Black Hawk či nákladných vozidiel Tatra. Iné zvažované nákupy sa zas ešte nepodarilo dotiahnuť, napríklad tanky či nové transportné lietadlá. Vybrali sme tri reálne udalosti, ktoré znamenajú výrazné posilnenie Slovenska.

1. Prílet našich F-16

Dátum 22. júl 2024 sa zapíše do dejín slovenských vzdušných síl. V ten deň na leteckej základni Kuchyňa pristáli prvé dve slovenské stíhačky F-16. Začala sa tak písať nová éra nášho nášho nadzvukového letectva.

Tretia F-16 priletela na Slovensko v decembri. Zdroj: U. S. Embassy Slovakia

Nejde len o to, že oproti našim predchádzajúcim stíhačkám MiG-29 majú nové F-16 digitálne kokpity a jednoduchšie ovládanie. Majú tiež takmer dvakrát vyššiu nosnosť výzbroje a sú schopné používať aj navádzané bomby a strely s plochou dráhou letu. Túto schopnosť naše lietadlá predtým nemali.

Slovensko si v roku 2018 objednalo 14 lietadiel F-16 Block 70, z toho 12 jednomiestnych C a dve dvojmiestne vo verzii D. Po spomínanej prvej dvojici priletel 12. decembra do Kuchyne aj tretí slovenský stroj. Ďalšie dva kusy F-16 priletia vo februári a ďalšie štyri v auguste, čo by malo byť na budúci rok všetko a zatiaľ tak budeme mať „doma“ deväť lietadiel zo 14 objednaných.

2. Budovanie protivzdušnej obrany

Druhá udalosť je nemenej významná. Slovensko totiž bude mať vďaka tomuto nákupu najsilnejšiu protivzdušnú obranu vo svojej histórii. Na konci roka sme uzavreli dohodu o kúpe šiestich batérií izraelského systému Barak MX s raketami s dosahom 75 a 150 km. Jednu batériu tvorí stredisko riadenia paľby, radar a tri odpaľovacie zariadenia, z ktorých každé nesie osem rakiet.

Systém Barak MX. Zdroj: IAI

Hoci niektorí laici ospevujú systém S-300, ktorý sme darovali Ukrajine, treba povedať, že jeho dosah bol nižší, končila mu životnosť, nebol schopný zasahovať proti raketám a hlavne sme mali len jednu batériu. Aj keby sme ju postavili na Kráľovu hoľu, nedokázala by ochrániť celé Slovensko.

Prvé súčasti systému Barak MX by mali prichádzať na Slovensko na prelome rokov 2025 a 2026. Prvá fungujúca batéria by mala byť k dispozícii v prvom polroku 2026. Ďalšie batérie by mali byť následne dodávané po dvoch ročne. Výroba munície pre tento systém bude prenesená na Slovensko. Podľa informácií Futurearmy.sk by sa rakety pte Barak MX mali montovať vo VOP Nováky. Uvádza sa aj účasť slovenských firiem na výrobe radarovej časti systému. Celková hodnota kontraktu je 560 miliónov eur.

3. Výroba nových bojových vozidiel pechoty

Na tretie miesto sme zaradili najvýznamnejšie posilnenie našich pozemných síl. Reč je o bojových vozidlách pechoty CV90, kde sa po dlhých rokovaniach podarilo všetko zladiť tak, aby bolo spokojné aj nové vedenie ministerstva obrany.

CV90 v novej hale firmy Koval Systems. Zdroj: Futurearmy.sk

Slovensko by malo od spoločnosti BAE Systems Hägglunds získať 152 vozidiel CV90 MkIV, z toho 122 v bojovej verzii s kanónom kalibru 35 mm a protitankovými raketami Spike-LR. Ďalšie verzie budú veliteľské, ženijné či odťahovacie.

Práve veže pre bojovú verziu sa budú vyrábať vo firme Koval Systems v Beluši, ktorá na tento účel postavila novú halu a stavia aj ďalšiu. Investícia sa oplatila – slovenská spoločnosť získala kontrakt aj na výrobu veží pre české vozidlá CV90.

Exit mobile version