Slovenskí vojaci. Zdroj: OS SR
Obrana a bezpečnosť

Ako sa zvýšia platy profesionálnych vojakov?

Slovenský parlament schválil zvýšenie platov profesionálnych vojakov a ďalšie úpravy zlepšujúce ich odmeňovanie. Tieto zmeny si vyžiadajú dodatočné náklady vo výške 67 miliónov eur ročne. Cieľom je udržať dostatočný počet vojakov v ozbrojených silách.

Podľa zákona patrí profesionálnemu vojakovi v prípravnej štátnej službe plat vo výške minimálnej mzdy. Pokiaľ mu bola zapožičaná vojenská hodnosť, zvyšuje sa plat v prípade vojaka 2. stupňa o 10 %, slobodníka o 20 %, desiatnika o 30 % a čatára o 40 %.

Po novom sa platy budú zvyšovať rýchlejšie. Za každý rok trvania štátnej služby od 1 roka do 3 rokov sa zvýši hodnostný plat o 1 %. Za štvrtý rok to bude nárast o 5 %. Od 5 do 10 rokov sa plat zvýši opäť o 1 % ročne. Od 11 do 15 rokov narastie o 2 % ročne a od 16 do 25 rokov o 1 % ročne. Od 26 do 37 rokov o 2 % ročne a od 38 rokov trvania štátnej služby sa zvýši o 1 % za každý rok.

Do služobného času sa vojakom bude po novom rátať aj prestávka na obed, a pribudnú odmeny za ovládanie cudzích jazykov. Tie budú najviac vo výške hodnostného platu vojaka 2. stupňa (bez zvýšenia za odslúžené roky). Táto odmena sa nebude vyplácať ak vojak získa znalosti cudzieho jazyka na náklady služobného úradu.

Po novom bude môcť vojak získať aktivačný príspevok naraz. Ten sa vypláca, ak získa požadované vzdelanie na inej ako vojenskej alebo policajnej škole. Aktivačný príspevok môže byť až do výšky desaťnásobku hodnostného platu vojaka 2. stupňa (bez zvýšenia za odslúžené roky). Vyplatia ho naraz s prvým platom. V prípade predčasného ukončenia služobného pomeru bude vojak musieť aktivačný príspevok alebo jeho pomernú časť vrátiť.

Zmeny sa dotkli aj stabilizačných príspevkov. Tie sa vyplácajú mesačne vo výške 40 % hodnostného platu vojaka 2. stupňa (bez zvýšenia za odslúžené roky). Pridáva sa k nim aj koeficient podľa lokality, v ktorej profesionálny vojak slúži. V Bratislave sa táto suma vynásobí koeficientom 1,5. V krajskom meste a jeho blízkom okolí koeficientom 1,3 a v okresnom meste a jeho blízkom okolí koeficientom 1,2. Blízkym okolím sa myslí najviac 30 km od miesta výkonu štátnej služby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *