Národná garda Ukrajiny zaradila do výzbroje slovenské samohybné kolesové húfnice Zuzana 2 kalibru 155 mm. Dnes to na sociálnych sieťach zverejnil veliteľ národnej gardy, brigádny generál Oleksandr Pivnenko.
Podľa Pivnenka sú Zuzany 2 účinné v protibatériovom boji proti ruskému delostrelectvu a aj na ničenie iných nepriateľských cieľov do vzdialenosti až 40 km. „Preto ich zaradenie do jednotiek Národnej gardy výrazne zvýši našu účinnosť na bojisku,“ uviedol brigádny generál.
Pivnenko zverejnil aj niekoľko fotiek Zuzán 2, ktoré sa zrejme nachádzajú v nejakej továrenskej hale. Pozadie na fotkách je rozostrené, aby sa miesto nedalo presne identifikovať.
V júni 2022 Slovensko a Ukrajina podpísali dohodu o dodávke ôsmich húfnic Zuzana 2. Poslednú z nich dostala Ukrajina v januári 2023. Išlo o komerčnú dodávku. Kyjev za ne Slovensku zaplatil z európskeho finančného nástroja. V bojoch boli najmenej tri Zuzany zničené.
V októbri 2022 došlo ku ďalšej komerčnej objednávke Zuzán 2. Dánsko, Nemecko a Nórsko zaplatili Slovensku 93 miliónov eur za to, že Ukrajine dodá ďalších 16 húfnic. Prvé dve z tejto objednávky boli odoslané v lete 2023. Potom však dodávky nabrali sklz. Nová vládna garnitúra o nich prestala informovať. Bolo známe len to, že meškajú.
Nemožno sa potom čudovať, že zahraniční partneri začali financovať iné húfnice, ktorých dodávky sú spoľahlivejšie. Napríklad Holandsko vo februári objednalo pre Ukrajinu deväť českých húfnic DITA. V októbri potom pridalo ďalších šesť kusov rovnakého typu.
Dánsko začalo financovať výrobu 155 mm húfnic 2S22 Bohdana priamo na Ukrajine. V júli ich Dánsko objednalo 18 a v septembri boli dodané. Začiatkom roka bolo tempo výroby týchto húfnic na Ukrajine okolo 10 kusov mesačne a dnes sa blíži ku 20 kusom mesačne. To s náskokom prekonáva nielen tempo výroby Zuzán, ale aj väčšiny západných systémov. Napríklad Francúzsko vyrába šesť húfnic Caesar mesačne.
Bohdany sa stali aj prvou delostreleckou výzbrojou Národnej gardy. Tá totiž v čase mieru slúži ako žandárstvo. Spadá pod ministerstvo vnútra a pomáha strážiť hranice a dôležité objekty, ako sú jadrové elektrárne či vládne budovy. Pôsobí ako protiteroristická jednotka a bojuje aj proti organizovanému zločinu.
V čase vojny je však Národná garda mobilizovaná a pôsobí po boku ukrajinských ozbrojených síl. To sa stalo aj po ruskej invázii vo februári 2022. Prvú delostreleckú jednotku však Národná garda vybudovala až v apríli tohto roka. Stala sa ňou 16. delostrelecká brigáda, ktorá bola sformovaná na základe „bežnej“ 16. brigády z Dnipra.
Táto delostrelecká jednotka dostala pri svojom vzniku práve húfnice Bohdana a raketomety Grad. Postupne sa však delostrelecká výzbroj Národnej gardy začala rozširovať. Len päť dní pred správou o Zuzanách informoval Pivnenko podobným štýlom aj o prevzatí českých húfnic DITA.
Zaradenie húfnic DITA do výzbroje Národnej gardy nasleduje len krátko po ich dodaní na Ukrajinu. To naznačuje, že podobná situácia môže byť aj pri Zuzanách. Z Pivnenkovho príspevku totiž nevyplýva, či ide o presunutie starších strojov, alebo o nové dodávky zo Slovenska. Ak by však dostala Národná garda nové kusy, ako v prípade húfnic DITA, znamenalo by to, že Slovensko konečne splnilo svoje záväzky.