Vypustenie rakety ATACMS z pásového raketometu M270 MLRS. Zdroj: US Army
Ukrajina sa bráni

Povolenie pre rakety ATACMS prišlo s krížikom po funuse

Podľa medializovaných informácií bude môcť Ukrajina použiť taktické balistické rakety ATACMS proti cieľom na území Ruska. Stalo sa tak po dlhých mesiacoch, čo o to Kyjev žiadal. Použitie rakiet je však výrazne obmedzené a Kremeľ beztak stihol stiahnuť najlákavejšie ciele mimo dostrel.

Moment prekvapenia prišiel v októbri 2023, kedy Ukrajina prvýkrát úspešne použila rakety ATACMS pri útokoch na vrtuľníkové základne na okupovaných územiach Záporožskej a Luhanskej oblasti. Rusko vtedy prišlo o desiatky helikoptér.

Išlo vtedy o najstaršiu verziu rakiet ATACMS – M39 Block I s maximálnym dostrelom 165 km. Táto verzia sa radí medzi kazetovú muníciu. Obsahuje 950 kusov submunície M74, každý s hmotnosťou 0,6 kg. Po vypustení vo vzduchu zasypú kruhovú plochu s priemerom okolo 200 metrov. Určené sú proti pechote, neobrneným vozidlám, alebo lietadlám na letisku.

Neskôr, v marci tohto roku, začala Ukrajina dostávať aj novšie verzie rakiet ATACMS. Tie majú dolet zvýšený na 300 km výmenou za to, že nesú nižší počet submunície. Sú aj vo verzii s jednou veľkou hlavicou, ktorá je vhodná proti opevneniam alebo zodolneným budovám.

Vypustenie rakety ATACMS z kolesového raketometu M142 HIMARS.
Zdroj: US Army

Rakety ATACMS majú kaliber 610 mm a hmotnosť 1,7 t. Odpaľujú sa buď z kolesových raketometov M142 HIMARS alebo pásových raketometov M270 MLRS. Oba typy majú rovnaké odpaľovacie zariadenia – HIMARS má jedno a väčší MLRS má dve. Kolesového typu M142 dostala Ukrajina 39 kusov, pásových M270 dostala šestnásť. V bojoch boli doposiaľ zničené dva raketomety HIMARS a dva poškodené kusy bolo potrebné odoslať na opravu naspäť do USA.

Každé odpaľovacie zariadenie je štandardne určené pre šesť rakiet kalibru 227 mm. Väčšia raketa ATACMS sa do tohto zariadenia zmestí iba jedna. M142 HIMARS tak môže vypustiť len jednu raketu a M270 MLRS naraz dve. Žiadne veľké salvy na ruské ciele teda nemožno očakávať. Navyše Ukrajina dostala len obmedzený počet rakiet ATACMS a veľkú časť z nich už spotrebovala. Povolenie na ich použitie proti ruským cieľom tak je len symbolické.

Ukrajina dlho nemohla použiť proti ruskému územiu žiadne západné zbrane. Až po sérii beztrestných ruských útokov spoza hranice dostal Kyjev povolenie na použitie rakiet GMLRS kalibru 227 mm, ktoré majú dosah okolo 80 km. Použiť ich však môže iba proti špecifickým cieľom a len v niekoľkých pohraničných oblastiach Ruska.

Vypustenie rakety ATACMS z pásového raketometu M270 MLRS.
Zdroj: US Army

Použitie rakiet ATACMS je ešte viac limitované. Podľa doterajších informácií sa týka len Kurskej oblasti, v ktorej Rusko nasadilo aj severokórejských vojakov. Mimochodom, nasadenie vojakov, delostrelectva a balistických rakiet z KĽDR bolo dôvodom, prečo Bidenova administratíva nakoniec použitie ATACMS povolila. Kremeľ to očakával už skôr a napríklad svoje lietadlá už stiahol na základne mimo dostrel.

A aj napriek tomu, že ide o veľmi limitované povolenie, Moskva a jej priaznivci v zahraničí to označujú za nebezpečnú eskaláciu a vyhrážajú sa (opäť raz) jadrovou vojnou. Pritom je to práve Rusko, ktoré od prvého dňa vojny používa svoje rakety proti celému územiu napadnutej Ukrajiny. Aj uplynulú noc dopadali na ukrajinské mestá a zabíjali civilistov, pričom niekoľko ich mierilo aj tesne ku slovenským hraniciam.

A je to práve Rusko, ktoré tento rok začalo využívať balistické rakety z Iránu a z KĽDR. Ukrajina môže v súlade s medzinárodným právom používať na svoju obranu akékoľvek zbrane a to aj na území agresora. To, že to USA a ďalšie západné krajiny obmedzovali, je ich svojvôľa, ktorá nemá žiadny právny základ. V Teheráne, Pchjongjangu a najmä v Moskve sa z tejto slabosti Západu len smejú…

Mimochodom, hneď po správe o povolení na použitie rakiet ATACMS, sa objavili aj informácie, že podobné povolenie udelili aj Británia a Francúzsko pre svoje strely s plochou dráhou letu Storm Shadow / SCALP-EG. Odhliadnuc od toho, že podobné správy sa v minulosti už viackrát objavili, nie je to celkom pravda. Francúzsko dnes uviedlo, že o tom len uvažuje. Nuž a také Nemecko neuvažuje vôbec a svoje strely s plochou dráhou letu Taurus opäť odmietlo Ukrajine vôbec dodať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *