Veľkým používateľom britských húfnic M777 sú aj ozbrojené sily USA. Zdroj: US Army
Krátke správy

BAE Systems stavia nový závod na výrobu húfnic

Britská spoločnosť BAE Systems obnoví výrobu ťahaných húfnic M777 kalibru 155 mm. Produkcia bude určená najmä pre Ukrajinu, ale záujem o nové delá prejavilo aj osem ďalších krajín.

Na výrobu húfnic M777 bude slúžiť úplne nový závod, ktorý stavajú v Sheffielde. Bude mať plochu 8 700 štvorcových metrov a prácu v ňom nájde 50 ľudí. Výroba sa v ňom začne už v roku 2025.

Húfnica M777 sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, má iba 4,2 tony. Pre porovnanie, ruská ťahaná húfnica 2A65 Msta-B kalibru 152 mm má 6,8 tony. Bežný dostrel M777 sa pohybuje niečo nad 20 km, so špeciálnou muníciou je maximálny dostrel 40 km. Ukrajina ich už dostala takmer 200.

2 thoughts on “BAE Systems stavia nový závod na výrobu húfnic

  • No neviem ci je rozumne v dnesnej dobe dronov a odvetnej palby vyrabat stacionarne hufnice. Zrejme si niekto povedal lepsie robit nieco ako nic, hlavne ked su kupci.

    Reply
    • Ale je to rozumné. A je na to aj veľa dôvodov.

      Napríklad ten, že ťahané húfnice sú lepšie ako žiadne húfnice. Ukrajina zďaleka nedostáva toľko samohybných húfnic, koľko by potrebovala a preto potrebuje aj M777. Tiež by som ich neoznačoval ako stacionárne húfnice. Ono pri výstrele je prakticky každá húfnica stacionárna, že? 🙂 M777 má preto takú odľahčenú konštrukciu, aby bola čo najviac mobilná. Po výstrele ju dokážu zbaliť a byť s ňou na ceste za 2 minúty a 20 sekúnd. To vôbec nie je zlý čas a rozhodne je to rýchlejšie, ako typický reakčný čas ruskej odvetnej paľby.

      Čo sa týka dronov, tie sú síce čoraz dôležitejšie, ale netreba ich pokladať za všemocné. Ľahké FPV drony, ktoré sú najrozšírenejšie, majú (zatiaľ) väčšinou menší dosah, ako je poloha húfnic za frontovou líniou. Ťažšie drony s väčším doletom sú väčšie a teda sa dá ľahšie zistiť ich prítomnosť a nasadiť proti nim príslušné prostriedky. Ukrajina vráža celkom dosť úsilia do obrany proti takýmto dronom.

      A ďalšia vec. Frontová línia má viac ako 1000 km a sú na nej aj úseky, na ktorých pokrytie stačia ťahané húfnice. Delostrelectvo je stále najvýznamnejšou zbraňou aj z dôvodu čísel. Batéria šiestich húfnic kalibru 155 mm dokáže za hodinu vychrliť na nepriateľa skoro 16 ton výbušnín. Nepočítam celkovú hmotnosť granátov, tá je asi štyrikrát vyššia. Tých 16 ton sú len výbušniny. Bežný FPV dron nesie 1 kg výbušniny. Na dosiahnutie rovnakého efektu by ste potrebovali 16 000 FPV dronov, pričom denná produkcia FPV dronov na Ukrajine je 3000… A to sa bavíme o jednej batérii na jednom úseku fronty, ktorá má viac ako 1000 km.

      To vyššie je len príklad toho, že delostrelectvo stále dokáže dopraviť na cieľ najviac výbušnín za najkratší čas. Aj keby tá batéria strieľala len minútu, je to 260 kg výbušnín, čiže 260 FPV dronov, čiže skoro desatina dennej produkcie dronov na jedno jediné miesto. A účinok 155 mm granátu je výrazne vyšší ako zásah FPV dronu.

      Dúfam, že som dostatočne vysvetlil, prečo sú húfnice stále potrebné a dôležité.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *