Ako sa darí inovatívnym startupom v obrannom priemysle Česka a Slovenska?
Integrálnou súčasťou agendy “NATO 2030” je aj inovačný akcelerátor DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic). Obranný akcelerátor DIANA má podporovať obranný priemysel spojením civilných inovátorov s vojenskými a akademickými expertmi na rozvoj pokročilých technológií s cieľom zabezpečiť technologickú prevahu Aliancie. Obranný akcelerátor má zároveň posilniť spoluprácu medzi 32 členskými krajinami Aliancie.
Začal fungovať v júni 2023, pričom v decembri vyhlásili prvých vybraných účastníkov výziev v obrannom sektore, ktoré vypísali minulý rok. Najviac startupov pochádzalo zo Spojeného kráľovstva, Kanady, USA a Holandska – teda krajín, ktoré tradične disponujú najväčšími výskumnými kapacitami.
V Českej republike tento akcelerátor zohráva významnú úlohu v podpore inovácií a rozvoji startupov v zbrojnom priemysle. Redakcia Future Army preto oslovila viacero respondentov pôsobiacich v českom a slovenskom obrannom sektore, ako podľa nich ovplyvňuje akcelerátor DIANA rozvoj inovácií.
Úloha DIANA v Česku
Ministerstvo obrany ČR spolupracuje s DIANA na viacerých úrovniach s cieľom podporiť vznik a rast inovatívnych technologických riešení pre obranné účely. Akcelerátor poskytuje českým startupom a výskumným tímom prístup k technickej expertíze. Malé a stredné podniky získali možnosť pracovať s umelou inteligenciou, kybernetickou bezpečnosťou a inými autonómnymi zariadeniami.
Kľúčové sú teda programové výzvy na konkrétne technologické oblasti. Sekcia priemyselnej spolupráce českého rezortu obrany poukazuje na finančnú podporu NATO prostredníctvom grantov v rozmedzí od 100-tisíc do 300-tisíc eur a nadviazania strategických partnerstiev s kľúčovými podnikateľmi na trhu. V rámci tejto spolupráce majú účastníci možnosť vyskúšať efektivitu svojich produktov vo viac ako 200 testovacích centrách a získavať cennú spätnú väzbu od vojenských expertov z NATO. Očakáva sa aj možnosť spolupráce s akademickým prostredím a neziskovým sektorom.
Zapojenie ČR je signálom, že vnímajú potrebu rozvoja vlastnej technologickej základne. S konkurencieschopnosťou českého obranného priemyslu sa spája aj tvorba nových pracovných miest a ekonomického rastu. Ako motivácia pre úspešných inovátorov slúži aj inovačný fond NATO, ktorý disponuje bezprecedentným rozpočtom v rozsahu 1 miliardy eur.
V roku 2023 uspela spomedzi českých firiem iba jedna. Z celkového počtu až okolo 1300 spoločností v euroatlantickom priestore vybrali 44 uchádzačov a medzi nimi bola aj spoločnosť Dronetag. Stalo sa tak vďaka ich prínosu v oblasti kontroly pohybu dronov, aby sa vyhli prípadnej zrážke s lietadlami. S týmto sa výskumný tím Dronetagu zúčastnil výzvy Secure Information Sharing Challenge v Estónsku a zaistenie digitálnej viditeľnosti bezpilotných lietadiel im umožnilo podieľať sa na zlepšení bezpečnostných štandardov.
Podľa Jana Jirouška, šéfa marketingového oddelenia spoločnosti Dronetag, akcelerátor DIANA ich projekt výrazne priblížil k novým investorom. V pobaltskej republike sa mohli zúčastniť aj testovania ich produktu Dronetag Mini. Ocenil predovšetkým rozsiahly vzdelávací program NATO pre rozvoj firiem, čím sa rapídne zvýšila ich dôveryhodnosť v obrannom sektore a na trhu s bezpilotnými lietadlami.
Budúcnosť inovácií na Slovensku
Pre slovenskú diplomaciu je členstvo v Severoatlantickej aliancii kľúčovým pilierom obrany územia SR. Obranná stratégia z roku 2021 reflektuje, že vďaka aktívnemu zapojeniu Slovenska do obranného akcelerátora DIANA, môžeme budovať obranné kapacity, ktoré by nebolo možné dosiahnuť samostatne. Ministerstvo obrany SR preto apeluje na účasť domáceho zbrojného priemyslu v medzinárodných projektoch.
VAIA, útvar Úradu podpredsedu vlády pre Plán obnovy, tento rok vyzýval slovenských inovátorov zapojiť sa do programu „Challenges.“ Akcelerátor DIANA plánuje podporiť technológie z oblastí kritickej infraštruktúry, energetiky, sledovacích zariadení alebo ľudského zdravia. Aktuálne sa už vyhodnocujú žiadosti o finančnú podporu projektov, ktoré mohli podávať do 9. augusta.
Z bezpečnostného prostredia sme oslovili viacero respondentov vrátane Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu SR. Výkonná riaditeľka ZBOP, Stella Bulejková, potvrdila, že zastrešujú aj domáce startupy. Združenie poskytuje legislatívnu podporu a networking v podnikateľskom prostredí, ale neumožňuje čerpanie grantov ani priame prepojenie na investorov. Evidujú záujem firiem o testovacie centrá akcelerátora DIANA, preto je v ich portfóliu aj odborné poradenstvo o príležitostiach Severoatlantickej aliancie.
Podľa výskumného riaditeľa bezpečnostného think tanku Adapt Institute, Viliama Ostatníka, vnímajú snahu malých a stredných podnikov zorientovať sa v podpore na úrovni NATO, prípadne Európskej únie. Dochádza aj ku spolupráci, aby dosiahli väčší výtlak na trhu. Vplyv DIANA na slovenský zbrojný priemysel je ale oproti Česku limitovaný. Hlavnou náplňou práce domácich producentov ostáva export produktov a služieb na báze bilaterálnych dohôd s vládami.