Poľsko modernizuje F-16 a kupuje nové typy lietadiel
Poľsko sa pripravuje na dodanie 32 objednaných stíhačiek F-35A. Na ich zaradenie do služby však nečaká so založenými rukami. Modernizuje a kupuje aj iné typy lietadiel.
Na posilňovanie svojich ozbrojených zložiek myslel severný sused Slovenska už dávno pred vojnou na Ukrajine. Lietadlá F-35A v hodnote 5 miliárd eur si Poľsko objednalo už v januári 2020. V sume kontraktu je aj logistická podpora, výcvik a simulátory.
Prvý F-35A pre Poľsko bol dokončený v auguste tohto roku a prvé dva kusy má Poľsko prevziať už v decembri. Celý proces ich zaradenia do služby však môže trvať ešte dlho. Pôvodný plán počítal s tým, že všetkých 32 kusov Poľsko dostane do roku 2030.
Za ten čas sa musí Varšava spoliehať na staršie stíhačky F-16 Block 52+. Vo výzbroji má 36 jednomiestnych strojov vo verzii C a 12 dvojmiestnych vo verzii D. Všetkých 48 lietadiel teraz prejde rozsiahlou modernizáciou na verziu F-16V. Americké ministerstvo zahraničia a Pentagon schválili príslušný kontrakt koncom minulého mesiaca.
Oznámená hodnota modernizačného balíčka je 6,7 miliardy eur, ale ako to v takýchto prípadoch býva, ide o maximálnu možnú sumu, ktorá sa ešte môže zmeniť smerom nadol. Balík pre poľské F-16 je však naozaj rozsiahly a zahŕňa aj možné použitie nových zbraní.
Základom modernizácie je nový radar Northrop Grumman AN/APG-83 so zvýšeným dosahom až na 370 km. Tento radar, ktorý majú aj slovenské F-16 Block 70, je schopný lepšie zachytiť malé a nízko letiace ciele, ako sú napríklad strely s plochou dráhou letu. Dokáže súčasne sledovať viac cieľov ako jeho predchodca, a má tiež lepšiu schopnosť detekcie pozemných cieľov.
Poľské F-16 dostanú aj nové palubné počítače, navigačné systémy, systémy identifikácie vlastný/cudzí a nové sady pre elektronický boj na vlastnú ochranu. Pribudnú aj nové systémy na varovanie pred raketami a na vypúšťanie klamných cieľov. Poľskí piloti, ktorí doteraz používali zameriavače JHMCS na prilbách, dostanú ich vylepšenú verziu JHMCS II.
Čo sa ofenzívnej výzbroje týka, Poľsko dostane zatiaľ len cvičné verzie striel vzduch-zem AGM-158 JASSM a navádzaných bômb s malým priemerom GBU-53/B a GBU-39/B. Posledné dve menované Poľsko ešte nemá vo výzbroji. Dodané budú aj cvičné verzie rakiet AIM-9X Sidewinder.
Server The Warzone poznamenáva, že tieto cvičné zbrane poslúžia na vývojové testy pre poľské F-16V. Operačné verzie zbraní síce ešte Poľsko nekúpilo, ale tento zoznam naznačuje, akú muníciu bude v budúcnosti nakupovať. Poslednou položkou sú prieskumné kontajnery MS-110, ktoré Varšava tiež obstará.
Náhrada za stroje MiG-29 a Su-22
Poľsko vlani v rovnakom čase ako Slovensko darovalo Ukrajine 14 stíhačiek MiG-29. Ďalších 14 strojov tohto typu má ešte v prevádzke a plánuje ich vyradiť v roku 2027. Už na budúci rok vyradí staré stíhacie bombardéry Su-22.
Náhradou za lietadlá MiG-29 a Su-22 majú byť trochu prekvapivo juhokórejské lietadlá FA-50. Tie vznikli z nadzvukového cvičného lietadla T-50, pričom FA je ľahká stíhacia a bojová verzia. Poľsko sa rozhodlo v záujme urýchlenia dodávok kúpiť ich v dvoch konfiguráciách. Prvých 12 kusov so slabšou výbavou je označovaných ako Block 10 a poľské letectvo ich dostalo už minulý rok v lete.
Ďalších 36 kusov bude vo verzii FA-50PL Block 20. Aktuálne sú prvé z nich už na výrobnej linke a Poľsko ich začne dostávať na budúci rok. Líšiť sa majú nástavcom na tankovanie počas letu, radarom AESA a integráciou pokročilých zbraní vzduch-zem a vzduch-vzduch.
A práve tu je kameň úrazu. FA-50PL Block 20 mali niesť aj rakety AIM-120 AMRAAM, kórejská strana však tvrdí, že ich integrácia potrvá ešte najmenej 3-4 roky. Z oficiálnych poľských miest tak zaznieva kritika a pochybnosti, či tieto lietadlá rakety AMRAAM vôbec niekedy ponesú. Zatiaľ majú iba rakety AIM-9X Sidewinder.
Aj napriek istému rozčarovaniu však poľské letectvo získa platformu, ktorá bude schopná niesť rovnakú paletu zbraní vzduch-zem ako F-16V, čo prináša nemalé logistické i operačné výhody.
Aby toho nebolo málo, poškuľuje Poľsko po ďalšom americkom type – F-15EX Eagle II. Ide o najnovší útočný stroj z rodiny F-15, ktorý letectvo USA zaradilo do služby len v lete tohto roka. Firma Boeing ho Varšave aktívne ponúka, no zatiaľ nie je známe s akým výsledkom.
Aj menší počet F-15EX by však vhodne doplnil F-16 i F-35, pretože ponúka schopnosti, ktoré tieto dva typy nemajú. Eagle II má väčší dolet i nosnosť a ráta sa s ním ako s nosičom budúcich hypersonických striel, čo by mohlo byť pre Poľsko atraktívne.