Reportáž: Španielska munička spojená so Slovenskom
Za zbrojárskou fabrikou cestujeme až do ďalekej Andalúzie do mesta Granada, starobylého sídla, ktoré chránia končiare Sierra Nevady a obkolesujú olivové sady.
Toto mesto patrilo v stredoveku k najväčším v Európe a bolo počas vlády Maurov centrom kultúry a vedy – či už moslimskej, kresťanskej, alebo aj židovskej. A práve dokument datovaný rokom 1324 nás priviedol do južného Španielska.
Redakcia futurearmy.sk mala možnosť, ako jedno z mála slovenských médií, osláviť 700. výročie písomnej listiny, v ktorej sa spomenulo využitie strelného prachu vyrobeného na území mesta Granada. Nositeľom tejto stáročnej tradície je dnes Fábrica de Municiones de Granda (FMG).
,,Pušný prach sa tu začal vyrábať dávno predtým, ako sa v Španielsku začal používať na vojenské účely,“ povedal historik a autor publikácie o histórii strelného prachu Francisco González Arroyo. A teda podľa jeho názoru ide o oslavu výročia používania výroby strelného prachu na vojenské účely.
Samotná fabrika sa od 16. storočia nachádza na predmestí El Fargue. Na prvý pohľad sa nejedná o tradičnú muničnú zástavbu. Fabrika stojí akoby na kopci, nie ako u nás, v údoliach. Historická budova riaditeľstva hraničí s námestíčkom, ktorému dominuje kostol.
Firma mala rodinný charakter, a tak v areáli muničky zamestnanci aj bývali, bola tu i škola a obchod. Zaujímavosťou je, že žiadna výroba neprebieha pod povrchom zeme. Najkrušnejšie časy továreň zažila, keď počas španielskej občianskej vojny bol front vzdialený len asi 60 km. A práve táto fabrika počas konfliktu zohrala významnú úlohu v španielskych moderných dejinách.
Hneď po príchode sa nás ujal generálny riaditeľ spoločnosti FMG Antonio Caro Chena. Sám je príkladom trendu, aký tu panuje v oblasti zamestnávania. Veľa zamestnancov tu strávi celý svoj profesný život. Len v máloktorej firme v okolí stretnete starého otca, otca a syna pracovať v jednej a tej istej fabrike. ,,Začal som tu ako stážista v roku 1984. V januári 1985 som už v rukách držal svoju prvú pracovnú zmluvu. To znamená, že som v tejto firme už 39 rokov. Prakticky som pracoval v každom oddelení, prešiel som si výrobou či oddelením kvality a od roku 2007 som generálnym riaditeľom,” prezradil Chena.
Nová kapitola sa začala písať rokom 2020. Fabriku FMG odkúpil slovenský holding MSM od zbrojárskeho koncernu GDELS, ktorý je európskou dcérskou spoločnosťou General Dynamics. Pre FMG to bola vzpruha, keďže dovtedy sa na ňu tak trošku zabúdalo. V MSM holdingu sa pripojil k slovenským tradičným podnikom s dlhou históriou v obrannom priemysle – ZVS holding, VOP Nováky, VÝVOJ Martin.
Tieto firmy pokrývajú kompletný životný cyklus munície, od vývoja a produkcie, cez kontrolu a predlžovanie životnosti munície až po
likvidáciu. FMG prinieslo do holdingu laboratóriá, a vývoj i výrobu prachu. FMG je významným výrobcom nielen jednozložkových a dvojzložkových prachov
a prachových náplní, ale aj tankovej munície, ktorá patrí ku kľúčovým výrobným artiklom spoločnosti. Portfólio tankovej munície tvorí strelivo kalibrov 105 a 120 milimetrov, ktoré firma pravidelne prezentuje na svetových veľtrhoch. Zároveň je FMG dodávateľom tankovej munície kalibru 120 mm pre tanky Leopard 2 španielskej armády. Okrem toho firma vyrába aj mínometnú muníciu kalibrov 60, 81 a 120 milimetrov, delostreleckú muníciu kalibrov 105, 106
a155 milimetrov, pyrotechnické vybavenie a jednotlivé komponenty pre rakety Meteor a Mistral, a taktiež pre protitankové strely Spike a Spike LR2.
V podniku v Granade po príchode MSM začali stúpať investície, začalo sa aj s náborom nových zamestnancov. V priebehu roku 2023 sa podarilo v granadskom podniku spustiť nové pracovisko na výrobu prachových náplní, vďaka čomu sa ročná produkcia týchto náplní zvýšila. Podnik má dostatočnú rozlohu 690 000 m2, a mimo ešte 285 000m2 plochy pre sklady, takže sa má kam rozširovať ak by bolo potrebné.
Po príchode MSM sa zamestnanosť zvýšila o cca 100 %. Dnes v podniku pracuje okolo 300 zamestnancov, z čoho je asi 30 percent žien. Ženy nepracujú len v administratíve, ale aj priamo vo výrobe. Mzdové podmienky sú podľa predstaviteľov podniku miernym nadpriemerom v oblasti. Čo však oceňujú, je pocit hrdosti, ktorú zamestnanci a uchádzači prejavujú k tomuto tradičnému a strategickému podniku. Uchádzači o zamestnanie sa hlásia aj z ďalekého hlavného mesta Madrid.
FMG spolupracuje s okolitými učilišťami a univerzitou. V podniku sa podarilo niekoľko zlepšení a vynálezov aplikovať aj od zamestnancov, čo pomohlo zefektívniť výrobu.
Nový slovenský vlastník MSM so sídlom v Dubnici nad Váhom patrí pod Czechoslovak Group, čo je globálna priemyselno-technologická skupina vlastnená českým podnikateľom Michalom Strnadom. Má kľúčové výrobné podniky v Českej republike, na Slovensku, v Španielsku, v Taliansku, Indii, Veľkej Británii a USA, a svoje výrobky exportuje do celého sveta. Akvizíciou podniku v Španielsku sa práve výroba munície dostala na 50 percent obratu celého CSG.
Pripojenie FMG k MSM môžeme nazvať prepojením Východu a Západu. Vedenie CSG akvizíciu uzatvára skoro celistvý kruh výrobného procesu. Priestormi výroby nás sprevádzal Gabriel Horváth, ktorý je Španielsku ako koordinátor medzi GMG a slovenskou skupinou. ,,Dnes nie je problém kapacita , ale suroviny,“ ozrejmil situáciu Horváth. ,,Snažíme sa investovať do novej linky“, pokračoval.
Problémom však je dodávka TNT, nitrocelulózy, nitroglycerínu – tie sa dovážajú hlavne z krajín mimo EÚ, ako Egypt či India, pričom firma sa snaží dodávky diverzifikovať. Aj keď sa snažia niektoré suroviny naskladňovať, zákony prísne a presne určujú množstvá, ktoré je možné takto držať. ,,Postaviť nové sklady na
Brownfielde je skoro nemožné, len vybavenie povolení by trvalo 6 rokov,“ vysvetlil Horváth.
Výroba v FMG prebieha na tri smeny a to 6 dní v týždni. Siedmy deň je určený na čistenie. ,,Len v júli a v auguste sa pracuje iba v noci,“ doplnil náš sprievodca. ,,Vtedy sú tu teploty okolo 47 stupňov Celzia a v jednozložkovom prachu je éter, ktorý stúpa.“ Vysvetlil Hováth a dôrazne podotkol, že bezpečnosť je najdôležitejšia. A s týmito slovami opúšťame menšiu výrobnú halu, kde sa montuje niekoľko stoviek veľkokalibrových nábojov denne.
Bolo úžasné vidieť iný koncept a architektúru výroby munície, než na akú sme zvyknutí u nás v strednej Európe. Veď najstaršia budova, ktorú sme mohli zhliadnuť, bola z roku 1903. Videli sme podnikové múzeum a absolvovali prehliadku výrobnej haly. Jediné, kam nám španielske zákony neumožnili nahliadnuť, bola bohužiaľ práve tá „najzaujímavejšia“ časť – výroba pušného prachu .
Ako hovoria s hrdosťou Španieli o svojej 700- ročnej tradícii , ktorá bola svedkom najväčších etáp ľudstva od objavenia Ameriky až po pristátie človeka na Mesiaci: ,, Koľko takýchto fabrík existuje na celom svete?”
FMG – unikát v obrannom priemysle
Zdroj: FMG